Jak pachnie morze ?

Dlaczego tęsknimy za morzem? O czym będziemy rozmawiać po powrocie? Dlaczego tak łatwo i wygodnie nam się tam oddycha? Naukowcy z University of East Anglia znaleźli odpowiedź na to pytanie, identyfikując źródło niepowtarzalnego zapachu morza. Odkrycia naukowe nie wyglądają tak romantycznie, jak byśmy sobie tego życzyli. Ale na tym właśnie polega nauka.

Zapach morza

Okazuje się, że morze pachnie gazem o trudnej do wymówienia nazwie: siarczek dimetylu. Na północnym wybrzeżu Anglii naukowcy odkryli bakterię, która je produkuje.

Więc to jest źródło morskiego zapachu! Profesor Andrew Johnson, któremu w dzieciństwie rodzice często zalecali wdychanie soli morskiej, kierował tym procesem.

W dorosłym życiu profesor zdał sobie sprawę, że jego tata i mama dwukrotnie się pomylili: morze nie pachnie ozonem, a wdychanie go nie zawsze jest korzystne. Wraz z kolegami Johnsonowi udało się zidentyfikować gen odpowiedzialny za powstawanie siarczku dimetylu.

Jest to substancja mało zbadana, niemniej jednak ważna z punktu widzenia ekologii. Dziesiątki milionów ton tego gazu wytwarzane są przez bakterie w oceanach świata.

Siarczek dimetylu wpływa na tworzenie się chmur nad oceanem i utrzymuje równowagę klimatyczną. Ptaki morskie są w stanie znaleźć pożywienie, wyłapując zapach tego gazu, nawet w niewielkich stężeniach.

Dlaczego lubimy zapach deszczu ?
3 sposoby na udekorowanie tortu Świeczkami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Mój wózek woskowy
Close Ulubione
Ostatnio przeglądane Close
Close

Close
Navigation
Kategorie