Kadzidło i jego właściwości lecznicze

Słowo “kadzidło” pochodzi ze starożytnej Grecji. Jest to żywica drzewna w postaci zaokrąglonych lub podłużnych kawałków o średnicy od dwóch do dziesięciu milimetrów.

Kolor kadzidła waha się od półprzezroczystego żółtego do różowawego. Ma przyjemny balsamiczny, cierpki zapach i smak. Kadzidło jest wspomniane wiele razy w Starym Testamencie. Kadzidło jest wspomniane w tekście Ewangelii: jeden z trzech mędrców, Magowie, przyniósł aromatyczną żywicę jako dar dla Dzieciątka Jezus w uznaniu Jego boskości. Ziarna kadzidła, położone na tlącym się węglu drzewnym, wypełniają pomieszczenie niepowtarzalnym zapachem. Kadzidło może towarzyszyć modlitwie nie tylko w świątyniach, ale także wszędzie tam, gdzie ludzie zwracają się do Boga.

Historia kadzidła

Kadzidło było przedmiotem handlu już od czasów starożytnych Fenicjan. Karawany podążały za cenną żywicą na rozkaz faraonów. Kadzidła były używane przez Egipcjan w pogańskich rytuałach.

Żywica kadzidłowca jest wydobywana w odległych regionach Półwyspu Arabskiego, Afryki i Indii. Na Półwyspie Arabskim i w Afryce Północnej kadzidło było na wagę złota, więc dary magów były dość cenne. Zbieranie żywicy kadzidła było i nadal jest pracochłonnym procesem, dlatego ta aromatyczna substancja jest tak wysoko ceniona. Osoba pozyskująca żywicę wykonuje w lutym lub marcu nacięcie na korze drzewa rosnącego na wapiennych skałach na pustyni. Dopiero po dwóch lub trzech miesiącach sok wypływa z nacięcia i twardnieje w postaci białych kropel przypominających łzy. Następnie górnik wraca do tego samego drzewa, aby zebrać kryształy żywicy z drzewa kadzidłowca. Zbiera też żywicę, która skapnęła na specjalnie złożone liście poniżej. Stwardniała żywica może być przetwarzana do produkcji olejku eterycznego kadzidła. Można go również rozdrobnić i stosować jako kadzidło.

Kadzidło początkowo występowało w Europie jako kadzidło frankijskie, ponieważ uważa się, że zostało przywiezione przez Franków (związek starożytnych plemion germańskich). Było ono niezbędne do celów kosmetycznych, a wiele naturalnych perfum jest nadal produkowanych przy użyciu kadzidła. Jakość kadzidła można ocenić po jego zapachu. Koneserzy mogą rozpoznać, czy kadzidło jest wyselekcjonowane czy pospolite, wsłuchując się w jego zapach.

Kim jest Perfumiarz ?
Co to jest rękodzieło ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Mój wózek woskowy
Close Ulubione
Ostatnio przeglądane Close
Close

Close
Navigation
Kategorie