Perfumy Kleopatry. Czym perfumowano się w starożytnym Egipcie?

Tysiące lat temu kobiety i mężczyźni nie szczędzili wysiłku i pieniędzy, aby ładnie pachnieć. Higiena ciała i erotycznie atrakcyjne zapachy były bardzo ważne już dla starożytnych Egipcjan.

W ten sposób starożytny pisarz Plutarch opisał spotkanie Kleopatry z rzymskim generałem Antoniuszem, który zakochał się w niej po uszy. Legendarna egipska królowa wyruszyła na ich pierwsze spotkanie w łodzi o złoconej rufie, purpurowych żaglach i posrebrzanych wiosłach, przy dźwiękach fletu i lutni. Gdy płyneła, “cudowne zapachy rozchodziły się wzdłuż brzegów”.

Plutarch pisze, że zapachy emanowały z niezliczonych palników kadzideł; inni starożytni historycy twierdzą, że wsiąkły one w tkaninę żagli statku Kleopatry. W każdym razie jasne jest, że w starożytnym Egipcie, a nawet na długo przed Kleopatrą, zapachy, zapachy i perfumy odgrywały bardzo ważną rolę – zarówno w życiu prywatnym, jak i w wielu rytuałach religijnych. Perfumy były używane, na przykład, do balsamowania zmarłych.

Uzdrawiająca perfumeria

Zapachy były bardzo ważne w starożytnym Egipcie. W domach palono kadzidła, na szyjach wieszano wieńce z kwiatów lotosu, słoiki ozdabiano gałązkami szafranu… A do pielęgnacji ciała używali wielu zapachów, nawet różnych dla różnych części ciała.

Należy zaznaczyć, że w czasach faraonów nie było różnicy między perfumiarstwem a medycyną. Wiele pachnących mieszanek było używanych jako substancje lecznicze i rzeczywiście tak było. Na przykład, słynne perfumy o nazwie “kifi”. Była to mieszanka prawie dwóch tuzinów różnych substancji. Wśród składników znalazły się żywica cedrowa, sułtanki, wino, miód, mirt, kolendra, migdały, bergamotka, irys… Nie wiadomo, w jakich proporcjach składniki były mieszane. Pozostaje to tajemnicą dla starożytnych perfumiarzy.

Na wagę złota

Perfumy, oczywiście, to nazwa względna. Proces destylacji stosowany do produkcji współczesnych perfum i wód kolońskich nie był znany w starożytnym Egipcie. W tamtych czasach perfumami były różne maści i olejki. Używano ich bardzo intensywnie i były często bajecznie drogie, gdyż wiele substancji dostarczano z daleka. Wiadomo na przykład, że w 1482 r. p.n.e. królowa Hatszepsut wyposażyła statek, który przywiózł kadzidło, mirrę, cynamon i inne substancje aromatyczne z wybrzeży Somalii do Egiptu.

W pałacach faraonów przechowywano w ogromnych ilościach drogocenne pachnące mieszanki. Na przykład biały krystaliczny proszek otrzymywany z drzew kamforowych. Dosłownie oszacowano, że jest na wagę złota”. Proszek ten był integralną częścią perfum „ti-spc”, których używano do przytłumiania ubrań bogatych. Jego zapach uznano za szczególnie atrakcyjny i erotyczny.

Ale w starożytnym Egipcie perfumowali się nie tylko faraonowie i kapłani. Tylko zwykli ludzie używali tanich mieszanek żywic drzew iglastych, wosku pszczelego i różnych roślin na bazie oleju rycynowego.

Student Wolnego Uniwersytetu, z pomocą chemików, odtwarza zapachy starożytnego Egiptu. I zauważa, że nie wszystkie z nich są dla nas dzisiaj przyjemne. Starożytni Egipcjanie często używali na przykład piżma roślinnego, które ma bardzo ostry zapach. Ale ocenianie preferencji ludzi, którzy żyli kilka tysięcy lat temu, według dzisiejszych standardów byłoby z pewnością błędne.

Ślady perfum na odłamkach amfory

W Kalifornii, gdzie znajduje się największe na świecie muzeum naturalnych zapachów, od kilku lat trwają badania nad substancjami zapachowymi stosowanymi podczas mumifikacji. Ponadto, cały zespół chemików przeanalizował ślady substancji ze starożytnego egipskiego miasta Tmuis. W tym mieście położonym w delcie Nilu archeolodzy odkryli podczas wykopalisk warsztat perfumeryjny. Fragmenty amfor w warsztacie zawierały zasuszone pozostałości różnych olejków, mirry, cynamonu i kardamonu.

Pozostałości te sugerują, że legendarne perfumy Mendesian, o których wspominają kroniki historyczne, mogły powstać właśnie tutaj, w Tmuis – uważanym w starożytności za jedno z najważniejszych miast Egiptu. Miasto Mendes, od którego perfumy wzięły swoją nazwę, znajdowało się niedaleko i było niegdyś stolicą starożytnego Egiptu. Perfumiarz, którego pracownię znaleźli archeolodzy, miał oczywiście bardzo bogatą klientelę. Może nawet sama królowa Kleopatra.

Czym są perfumy?
Kim jest Perfumiarz ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Mój wózek woskowy
Close Ulubione
Ostatnio przeglądane Close
Close

Close
Navigation
Kategorie