Czym są perfumy?

Perfumy to niezbędny dodatek dla osób samowystarczalnych .Ich pierwotnym przeznaczeniem było wydzielanie zapachu lub, odwrotnie, ukrywanie nieprzyjemnego zapachu, ale obecnie są integralną częścią garderoby, która, podobnie jak sukienka, marynarka czy krawat, tworzy wrażenie, jakie wywierasz na otoczeniu.

Perfumy to różnie opakowane substancje zapachowe o przyjemnej woni. Opakowanie jest często równie zaskakujące jak ich zawartość i może przybierać najciekawsze i najbardziej odważne formy. Międzynarodowe Stowarzyszenie Perfumeryjne sklasyfikowało perfumy na następujące rodzaje:

  • Woda toaletowa lub woda toaletowa (EDT)
  • Eau de Parfum lub jak często się je nazywa, Daytime Perfum – Eau de Parfum (EDP)
  • Perfumy 
  • Perfumy toaletowe – Parfum de Toilette. Istnieje wiele podobieństw do Eau de Parfum, ponieważ trwałość zapachów i ich koncentracja są prawie takie same.  
  • Woda kolońska (EDC), Kolonia, Woda kolońska w sprayu.
  • After Shave to płyn po goleniu o minimalnym stężeniu zapachu 2-4%.
  •  L’EAU FRAICHE, EAU DE SPORT – orzeźwiająca woda sportowa. 
  • DEO PARFUM to odświeżający i higieniczny produkt aromatyczny.   

Patrząc na skąpą listę rodzajów perfum, warto zaznaczyć, że nie jest to limit. Przemysł zapachowy produkuje codziennie nowe rodzaje perfum, które mają bardzo różne przeznaczenie i są wykorzystywane w wielu różnych sytuacjach. Należą do nich perfumy do ciała kobiet i mężczyzn, zwierząt domowych, obuwia i odzieży, zakładów przemysłowych, biura, a nawet samochodu.

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że odświeżacze do ust, które tworzą przyjemny zapach w ustach, również należą do klasy perfum. Obecnie produkowane są substancje zapachowe, które potrafią zamaskować i uszlachetnić nieprzyjemny zapach, który człowiek wydziela naturalnie. Takie produkty są często sprzedawane w postaci proszków, cygar, batonów i butelek, w różnych tubach, świecach i torebkach.

Na uwagę zasługują również perfumy specjalistyczne przeznaczone dla rynku masowego i supermarketów oraz zapachy skutecznie podnoszące apetyt w kawiarniach i restauracjach.

Perfumy, które potrafią uwieść i przyciągnąć płeć przeciwną zajmują szczególne miejsce. Na szczególną uwagę zasługują feromony, które zajmują szczególne miejsce w produkcji zapachów.

Historia początków perfumiarstwa

Trudno jest dokładnie określić, kiedy perfumeria pojawiła się po raz pierwszy, ponieważ jej korzenie sięgają tysięcy lat wstecz. Arabia i Mezopotamia są uważane za pierwsze miejsca powstania zapachów i są przedmiotem dyskusji. Arabia od zawsze uważana była przez tradycję za krainę kadzideł, a Mezopotamia za ziemski raj.

Zwolennicy poglądu religijnego uważają natomiast, że to właśnie religia odkryła perfumiarstwo w postaci soku z drzewa mirry, który został ofiarowany przez człowieka jako dar dla bóstwa, ponieważ znaczenie słowa “perfumeria”, w którym jego pierwszy człon “per” oznacza “przez”, a drugi “fumum” – “dym”, jest dowodem na to, że już w starożytności aromatyczne żywice i drewno po spaleniu wydzielały kadzidło.

Dźwięk zapachu

Każda kompozycja zapachowa ujawnia się w inny sposób. W zależności od rodzaju perfum, intensywność ich rozprzestrzeniania się jest różna. Najprościej rzecz ujmując, istnieją trzy etapy pełnego rozwoju zapachu.

Nie trzeba być genialnym perfumiarzem, aby wiedzieć najważniejsze rzeczy o zapachach, wystarczy mieć odpowiednie zrozumienie tego, czego używamy na co dzień.

Jak wybrać i jak nosić zapach?

Nie spiesz się, kupując perfumy dobrej jakości. Potrzeba czasu, aby dokonać właściwego wyboru. Zapach ma tendencję do otwierania się nieco później, a także jest indywidualny. Oznacza to, że każdy z nas pachnie inaczej. Każdy człowiek jest inny i ma inny zapach skóry, dlatego intensywność zapachu zależy od tego. Nanieś perfumy na nadgarstek lub na zgięcie łokcia. Nie wcieraj zapachu w nadgarstek, gdyż wpłynie to na jego aromat. Odczekać 3 do 4 godzin. Dzięki temu perfumy otworzą się i oddadzą Ci swój prawdziwy zapach.

Nie testuj wielu zapachów naraz. Eksperci odradzają testowanie więcej niż czterech rodzajów perfum. Ryzykujesz oszukanie siebie i wybór niewłaściwego zapachu. Jeśli przetestujesz więcej niż cztery zapachy, usłyszysz podteksty innych zapachów i możesz nie zauważyć bogactwa i piękna zapachu, o który Ci chodzi.

Jak rozpoznać właściwy rodzaj perfum?

Aby kupić to, czego szukasz, zwróć uwagę na dno butelki. Zawsze jest na niej napisane, jakiego rodzaju są to perfumy, czy to woda toaletowa, czy perfumy. Producenci drogich perfum zlecają wygrawerowanie informacji laserowo, natomiast tańsze alkohole mają naklejkę. Oprócz rodzaju, producent musi podać datę ważności po otwarciu butelki, objętość i kraj produkcji.

Nie kupuj perfum z niesprawdzonych miejsc i od nierzetelnych sprzedawców

Staraj się szanować sezonowość. Zimą odpowiednie są bardziej drzewne i mszyste nuty, które dają ciepło. W lecie – słodkie, kwiatowe i miodowe zapachy, które wprawiają w dobry nastrój.

Nie “przymierzaj” cudzego zapachu. Może to brzmieć różnie, a jeśli podobają Ci się czyjeś perfumy, zaaplikuj je i noś przez cały dzień. Pozwól mu się otworzyć i pokazać swoją głębię, może Ci się to nie spodobać.

Jeśli wybierasz zapach z papierowym testerem, zabierz go ze sobą. Pozwól mu się zakorzenić, wąchaj go przez cały dzień i dopiero wtedy dokonaj zakupu oryginału.

Co to jest kompozycja zapachowa?
Perfumy Kleopatry. Czym perfumowano się w starożytnym Egipcie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Mój wózek woskowy
Close Ulubione
Ostatnio przeglądane Close
Close

Close
Navigation
Kategorie