Co to jest rękodzieło ?

Rękodzieło to drobna produkcja ręczna oparta na wykorzystaniu narzędzi ręcznych i osobistych umiejętności pracownika, która pozwala na wytwarzanie wyrobów o wysokiej jakości i często wysoce artystycznych takich jak ręcznie robione zabawki.

Początki rękodzieła

Rękodzieło pojawiło się wraz z początkiem działalności produkcyjnej człowieka, przeszło długą historyczną drogę rozwoju, przybierając różne formy:

 • rękodzieło domowe – w warunkach gospodarki nietowarowej;
 • rękodzieło na zamówienie – w warunkach upadku gospodarki nietowarowej;
 • rękodzieło rynkowe.

Powstanie rękodzieła na zamówienie, a zwłaszcza rzemiosła na ogólnodostępny rynek, było związane z powstaniem i rozwojem miast jako ośrodków rzemiosła i handlu.

Rękodzieło domowe

Rękodzieło domowe jest często określane jako przemysł domowy (tzn. produkcja produktów nierolniczych); rzemiosło na zamówienie i na rynek jest określane jako chałupnictwo, a jednym z jego produktów są wyroby takie jak Świece Sojowe. W polskiej literaturze statystycznej nierzadko mianem rzemieślników określa się wszystkich XIX- i XX-wiecznych rzemieślników.

Rękodzieło domowe było szeroko rozpowszechnione w historii społeczeństw przedkapitalistycznych. Ludność wiejska wytwarzała większość rękodzieła, które konsumowała. Stopniowo rzemiosło na zamówienie i rynek zaczęły odgrywać wiodącą rolę. W starożytnej Grecji, starożytnym Rzymie i krajach starożytnego Wschodu istniała znaczna liczba rzemieślników prowadzących niezależne gospodarstwa domowe i produkujących przedmioty na zamówienie lub na rynek.

Profesjonalne rzemiosło

Pojawienie się profesjonalnego rękodzieła, zwłaszcza w miastach, doprowadziło do powstania nowej sfery produkcji i nowej warstwy społecznej: rzemieślników miejskich. Pojawienie się rozwiniętych form ich organizacji (sklepy), zabezpieczających interesy tej warstwy, stworzyło szczególnie korzystne warunki dla rozwoju rzemiosła miejskiego w średniowieczu. Wiodącymi gałęziami rzemiosła miejskiego było tkactwo, produkcja wyrobów metalowych, szklanych czy wyrobów artystycznych. Rewolucja przemysłowa (połowa XVIII w. i pierwsza połowa XIX w.) wyparła przemysł fabryczny oparty na maszynach na rzecz rzemiosła. Rękodzieło (wykonywane na zamówienie i na rynek) przetrwało w branżach związanych z zaspokajaniem indywidualnych potrzeb konsumenta lub z produkcją drogich wyrobów artystycznych – garncarstwo, tkactwo, rzeźba artystyczna itp.

W większym stopniu rękodzieło przetrwało w krajach słabo rozwiniętych. Jednak nawet tutaj jest ono wypierany przez przemysł fabryczny w wyniku industrializacji tych krajów. Zachowało się rękodzieło związane z obsługą ruchu turystycznego i eksportem chociaż w ostatnich latach nastąpił znaczny wzrost zainteresowania tradycyjnymi wyrobami rękodzielniczymi polskich artystów czy rzemieślników.

Rodzaje rękodzieła

Od dawna ludzkość znała takie wyroby rękodzielnicze jak:

 • kowalstwo;
 • garncarstwo;
 • stolarstwo;
 • cieślarstwo;
 • krawiectwo;
 • tkactwo;
 • przędzenie;
 • zdejmowanie skóry;
 • rymarstwo;
 • szewstwo;
 • garbarnia;
 • złotnictwo.

Część wyrobów współcześnie znajdziemy w sklepie ze świecami FENIKSX.

Ewolucja rękodzieła

Oto kilka innych przykładów “ewolucji” rękodzieła w przemysł wraz ze wzrostem wielkości produkcji, komplikacją i wzrostem ilości używanego sprzętu oraz zaangażowaniem nauki:

 • rękodzieło piekarnicze i młynarskie rozwinęły się, każde w swoją własną część przemysłu spożywczego
 • z biegiem lat rzemiosło obuwnicze przekształciło się w przemysł obuwniczy
 • rękodzieła tkackie i przędzalnicze dały początek przemysłowi włókienniczemu
 • handel krawiecki przekształcił się w przemysł odzieżowy
 • Kuźnia stała się przodkiem całego szeregu gałęzi przemysłu zajmujących się obróbką metali.

Mimo to wiele rodzajów rękodzieła istnieje nadal obok branż, które zrodziły, tworząc środowisko zawodowe, z którego rekrutuje się wielu specjalistów do poszczególnych branż. Na przykład, wysoko wykwalifikowani stolarze lub szewcy wykorzystują swój potencjał w przemyśle meblarskim lub obuwniczym.

Sztuka ludowa i rzemiosło

Sztuka ludowa i rzemiosło (rękodzieło ludowe) jest to szeroka gama wyrobów wykonanych z prostych improwizowanych materiałów i prostych narzędzi. To tradycyjne rękodzieło wzbogacone jest o twórcze działania, w których przedmioty wykonywane są ręcznie z wykorzystaniem umiejętności i pomysłowości. Praca może być wykonywana na tkaninach, drewnie, metalach nieżelaznych, papierze, itp. Zazwyczaj termin ten stosuje się do rzeczy, które mają nie tylko wartość estetyczną, ale także znajdują praktyczne zastosowanie.

Rękodzieło ludowe wywodzi się częściowo z rękodzieła ludowego, dzięki któremu powstawały przedmioty pierwszej potrzeby, w tym skomplikowane wzory. Rękodzieło ludowe znane jest od czasów starożytnych, pojawiając się właściwie w momencie, gdy ludzkość potrzebowała nowych narzędzi i przedmiotów do codziennego życia. Sztuka i kultura różniły się w zależności od regionu i ludzi, dlatego też ich rzemiosło również się różniło. Podobnie jak w przypadku sztuki ludowej, na rękodzieło ludowe często wpływały przekonania religijne, kulturowe, a czasem nawet polityczne.

Wiele rękodzieł powstało z naturalnych lub prawie naturalnych materiałów, ale wielu modernistów wykorzystywało również nietypowe elementy i wzory, takie jak części przemysłowe i maszyny.

Produkty uznawane są za rękodzieło ludowe będą nimi, aż do czasu usprawnienia procesu ich wytwarzania (produkcja masowa typu fabrycznego). Ponieważ rękodzieło i rzemiosło rozwijają intelekt i umiejętności wszelkiego rodzaju, szkoły i uczelnie wprowadzają czasem specjalne zadania na wykonanie przedmiotów tego typu. 

Kadzidło i jego właściwości lecznicze
Dlaczego lubimy zapach deszczu ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Mój wózek woskowy
Close Ulubione
Ostatnio przeglądane Close
Close

Close
Navigation
Kategorie