Dlaczego lubimy zapach deszczu ?

Wiele osób uwielbia zapach deszczu. Jest chłodny i pozostawia po sobie przyjemne uczucie świeżości. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak pachnie deszcz? Co powoduje zmiany w zapachu samego powietrza, które odczuwasz przed, w trakcie i po deszczu? Według naukowców są to zapachy ozonu, petrichoru i geosminy.

Co więc powoduje ten przyjemny zapach, który pojawia się, gdy deszcz spada na ziemię?

Zapach deszczu ma swój termin: petrichor, składający się z dwóch greckich słów: petra, kamień, i ihor, płyn, który płynie w żyłach bogów. I ta etymologia nie jest przypadkowa, bo zapach deszczu to aromat emanujący z gleby.

Petrichor to dosłownie zapach ziemi zaraz po deszczu.

Słowo to zostało wprowadzone przez naukowców Isabel Beer i Rodericka Thomasa w 1964 roku w artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature.

Mokra ziemia

Kiedy deszcz pada na ziemię, woda dostaje się do mikropęknięć i porów. Powietrze w nich zawarte tworzy na mokrej powierzchni pęcherzyki, które pękając uwalniają w powietrze wiele mikrokropel.

Te maleńkie cząsteczki, zawierające olejki roślinne, są wychwytywane przez prądy powietrza i rozprzestrzeniają się, tworząc ten wyjątkowy i uwielbiany przez wszystkich zapach.

Z tego samego powodu, nawiasem mówiąc, kiedy pada deszcz, w powietrzu znajduje się ogromna liczba bakterii glebowych.

“Więc kiedy mówisz, że czujesz zapach mokrej ziemi, to w rzeczywistości jest to cząsteczka, która jest produkowana przez pewien rodzaj bakterii” – wyjaśnia profesor Mark Buttner, szef mikrobiologii molekularnej w Centrum Johna Innesa (Wielka Brytania).

Cząsteczka geosminy, jest wytwarzana przez bakterie Streptomyces. Żyją one w zdrowej glebie i są również wykorzystywane do produkcji antybiotyków.

“Geosmina jest organicznym związkiem chemicznym z grupy cyklicznych alkoholi o charakterystycznym smaku i zapachu ziemi.”

Krople wody dostające się do gleby powodują uwalnianie geosminy do powietrza. Wiele zwierząt może go wyczuć, ale ludzie nie są na niego zbyt wrażliwi.

Obecnie geosmina jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych składników w perfumerii. To naprawdę mocny materiał, który pachnie tak samo jak beton, gdy pada na niego deszcz.

Jednak ludzie mają mieszane uczucia co do geosminy – pociąga nas jej zapach, ale wielu z nas nie lubi jej smaku.

Rośliny

Według profesora Nielsena, badania pokazują również, że źródłem aromatu może być nie tylko geosmina, ale również inne związki organiczne występujące w różnych roślinach, a mianowicie terpeny.

Deszcz może manifestować te zapachy, twierdzi profesor Philip Stevenson, główny badacz z Królewskich Ogrodów Botanicznych w miejscowości Kew w Wielkiej Brytanii.

Często substancje chemiczne roślin, które ładnie pachną, są produkowane we włoskach na liściach … i deszcz mogą je uszkodzić, uwalniając związki chemiczne.

Deszcz może również złamać suche rośliny poprzez uwalnianie substancji chemicznych, podobnie jak podczas siekania suszonych ziół – zapach staje się silniejszy.

Okresy suszy mogą również spowolnić metabolizm, podczas gdy opady deszczu go przyspieszają. Dzięki temu rośliny zaczynają wydzielać przyjemny zapach.

Błyskawica

Pioruny również odgrywają pewną rolę, wytwarzając ozon, który ma charakterystyczny ostry zapach. Powstaje on w wyniku wyładowań elektrycznych w atmosferze.

Błyskawice, burze i deszcz poprawiają jakość powietrza. Cząsteczki kurzu, aerozole i inne emisje są zmywane przez deszcz, a powietrze jest oczyszczane.

Co to jest rękodzieło ?
Jak pachnie morze ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Mój wózek woskowy
Close Ulubione
Ostatnio przeglądane Close
Close

Close
Navigation
Kategorie